Koronawiurs – kiedy odkryto?

0 Comments

Koronawirus to wirusowa choroba układu oddechowego, która pojawiła się po raz pierwszy w grudniu 2019 roku i po raz pierwszy została mianowana SARS-CoV-2. Od tamtej pory wirus rozprzestrzenił się na całym świecie rozprzestrzeniając pandemię COVID-19.

Pytanie, „Kiedy odkryto Koronawirusa?” jest często pytane i dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Przebieg tego wirusa jest badany i monitorowany przez światowych naukowców, którzy starają się zrozumieć jego jak najlepiej.

Koronawirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w porcie w Wuhan w Chinach na początku grudnia 2019 roku. Z identyfikacji wynika, że pierwotnie miał on swoje źródło w targu rybnym na tym terenie. Badania przeprowadzone przez chińskich lekarzy początkowo postawiły diagnozę ostrego zapalenia płuc (ARDS).

Chociaż od tego czasu naukowcy usprawnili swoje analizy, obecnie wiadomo, że na targu rybnym nastąpił kontakt między ludzi a dzikimi zwierzętami, co doprowadziło do przeniesienia SARS-CoV-2 z zakażonego zwierzęcia do ludzi. Następnie wirus szybko rozprzestrzenił się na cały świat stając się ciosem dla populacji oraz gospodarek globalnych.

Odkrycie Koronawirusa było jednym z ważnych punktów w globalnej pandemii. Prawdopodobnie spowodowałoby to utratę setek tysięcy ludzkich istnienia, jeśli go nie odkryto. W tym momencie cały świat poświęca się badaniom i walkom o lepsze warunki aby powstrzymać skutki epidemii.

Koronawirus po raz pierwszy został odkryty we wrześniu 2019 roku, kiedy Chiński Urząd Zdrowia Opieki Społecznej informował, że mają miejsce lokalne przypadki zainfekowania niewykrytym wcześniej wirusem. Wirus zaczął wywoływać epidemię w październiku, a pod koniec grudnia Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznawała go za tak zwaną chorobę nowotworową.

Chińcy naukowcy poddali szczep wirusa analizom genetycznym i wykazały one, że groźny patogen jest zbliżony do innych pochodzących z równoległego typu wirusów, oszacowano też, że szybko się rozprzestrzenia. Wygląda na to, że Koronawirus może pochodzić od dzikich małp albo ptaków.

Mimo początkowych obaw, Światowa Organizacja Zdrowia szybko opracowała strategię walki ze wspólnym przeciwnikiem. Jej działania skupiają się wokół ograniczenia liczby osób bezpośrednio dotkniętych wirusem oraz ograniczenia transmisji.

Koronawirus zbiera żniwa w całym świecie od początku 2020 roku. Szybko stał się jednym z najbardziej epidemicznych wydarzeń współczesnej historii. Ale kiedy pierwszy raz pojawił się na scenie?

Według oficjalnego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, sprawcą tej pandemii jest nowy typ Koronawirusa – SARS-COV-2, wykryty w styczniu 2020 roku w mieście Wuhan w Chinach. Jednakże, po analizach badań przeprowadzonych przez naukowców z Wuhan Market Disease Prevention and Control Center oraz Renmin University of China, sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana. Uczeni doszli do wniosku, że Koronawirus należy do nowej linii podtypu Herpesvisviridae. Ekipa badawcza twierdzi, że aktualne przypadki są powiązane z bazarem notorycznie handlującym lisami i ptakami, co sugeruje, że może mieć on kilka różnych lini pochodzenia.

Chociaż dopiero czeka się na potwierdzenie oficjalnego czasu pojawienia się Koronawirusa, naukowcy są moralnie zobowiązani do ustalenia tego wkrótce, aby lepiej zrozumieć epidemię i skuteczniejsza pomoc społeczeństwu.

Koronawirus to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, po raz pierwszy odkryta w początku 2019 roku. Wystąpienie infekcji koronawirusem może objawiać się pieczeniem w gardle, osłabieniem organizmu, gorączką, a także dusznościami i utratą zmysłu smaku. Choroba ma zasięg globalny i na całym świecie zbiera swoje żniwa.

Pierwsze przypadki u ludzi związane z koronawirusem pojawiły się w Wuhan, Chińskie stolicy Hubei datowane na grudzień 2019 roku. Oficjalna nota informacyjna chińskich władz potwierdziła masowe przekazywanie się ze strony człowieka na człowieka. Zostali również przedstawieni detaliczni dane o skuteczności leczenia koronawirusa w Wuhanie. Chiny postanowiły również mocno starać się usprawnić śledzenie i monitorowanie rozprzestrzeniania się tej choroby.

Dla tego powinniśmy być bardzo czujni i dbać o swoje oraz bliskich zdrowienie nawet jeżeli jesteśmy na kilka kilometrów dalej od epicentrum tego wirusa. Najważniejsze to higiena i noszenie maseczek podczas kontaktu z innymi potencjalnymi nosicielami.